Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je v sobotu 7. srpna od 10:30 do 12:00 pro návštěvníky uzavřena z důvodu konání svatebního obřadu. Děkujeme za pochopení.

Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec a Ondřej Soukup Vás zvou na výstavu fotografií

Poslední Samoselové – 35 let od katastrofy v Černobylu

Výstavu bude možné zhlédnout v podkroví sedlecké katedrály od 1. července do 12. září. Slavnostní vernisáž proběhne v úterý 6. července od 20:00 hodin za přítomnosti autora – kutnohorského rodáka Ondřeje Soukupa.

Ten se do Černobylu vydal hned dvakrát. Poprvé v roce 2017, kdy se rozhodl odcestovat sám, neboť ho lákala možnost fotit opuštěné město a blízké okolí. Podruhé byl osloven režisérkou Monikou Nedvědovou, aby se stal součástí realizačního týmu výpravného dokumentu s názvem Poslední Samoselové. Cílem projektu byl nejen filmový dokument, ale i snaha upozornit, v jakých podmínkách lidé, kteří se jen prostě chtěli vrátit domů, žijí. Jak silní obyvatelé zakázané oblasti musejí být, aby zde přežili. Na výstavě v sedlecké katedrále je možné zhlédnout kombinaci portrétů Samoselů a oblasti samotné. Zvrásněná krajina s torzy objektů se jakoby zrcadlí v jednotlivých obličejích starousedlíků.

Cílem výstavy je pomoc místím obyvatelům – Samoselům, kteří žijí v místní oblasti naprosto odříznutí. Právě z tohoto důvodu je výstava prodejní. Výtěžek z každé prodané fotografie a dobrovolného vstupného poputuje přímo do vnějšího okruhu Černobylské zóny. Cílem sbírky je zaplatit pojízdnou prodejnu, která by vozila obyvatelům alespoň dvakrát týdne čerstvé potraviny a další základní potřeby. I malá částka může znamenat spokojenější život pro některého z původních obyvatel Černobylu.

www.produkcesoukup.com/samoselove

Zážitkové programy

Události

 - Sedlec  - Sedlec  - Sedlec  - Sedlec