Santini Immortalis
300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichla si připomínáme život a dílo tohoto geniálního architekta.
V průběhu roku 2023 pro Vás v celé Kutné Hoře chystáme následující akce:
Putovní výstava Jedinečný Santini
Místa, kde a kdy výstavu najdete:
20. března – 4. dubna – Sedlecká katedrála
4. dubna – 2. května – Sídliště Šipší, parc. č. 795/2
2. května – 5. června – Střední průmyslová škola, parc. č. 2488
5. června – 3. července – Knihovna Kutná Hora, parc. č. 1354/1
3. července – 1. srpna – Vlašský dvůr, parc. č. 3729/3
1. srpna – 4. září – Hrádek, parc. č. 167
4. září – 30. září - před GASK u Jezuitské koleje, parč. č. 3770
Kutnohorská putovní výstava začíná, kde jinde, než v sedlecké katedrále, následně se bude přesouvat křížem krážem celým městem, až symbolicky doputuje ke druhé kutnohorské katedrále – chrámu sv. Barbory. Cílem výstavy je seznámit širokou veřejnost s poutavým životem geniálního architekta a s nejznámějšími stavbami v České republice. Panely jsou rozdělené do pěti okruhů (moravský, východočeský, pražský, západočeský a Sedlec), doprovází je text od kutnohorského památkáře Aleše Pospíšila v českém a anglickém jazyce i bohatá fotodokumentace od Vladimíra Kunce a Jiřího Podrazila.
Výstava Ozvěny sedleckého kláštera
Místo: České muzeum stříbra - Kamenný dům
Trvání výstavy: 1. dubna - 30. listopadu
České muzeum stříbra připravuje v Kamenném domě menší celosezónní výstavu uměleckých barokních předmětů spjatých s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Představí zde především dochované sošky barokních andílků (putti) z klášterního refektáře, skleněný pohár sedleckého opata a novou akvizici – modelletto sošky svatého Jiří se stylizovaným znakem sedleckého kláštera.
Květen
Výstava Jany Štolbové Moje MaličKOSTI
Místo: sedlecká katedrála
Vernisáž: 12. května v 18:00
Trvání výstavy: 13. května – 25. června
Kutnohorská grafička, ilustrátorka a pedagožka Jana Štolbová spolupracuje se sedleckou farností už dva roky. Pod rukama jí vznikají návrhy na nové kostnické suvenýry, do nichž promítá nejenom výtvarný talent, ale také svérázný smysl pro humor. A právě taková bude i její ilustrovaná výstava inspirovaná Sedlcí, kostnicí, Santinim a Kutnou Horou.
Červen
Letní kino – promítání filmu Santiniho jazyk
Místo: bývalý sedlecký klášter – Rajský dvůr
17. června od 21:00
Santini byl, je a bude zdrojem nekonečné inspirace, v roce 2011 o něm a jeho fascinující architektuře vznikl dokonce i film, který propojuje prvky thrilleru, mystiky, filozofie a historie. Film Santiniho jazyk vznikl na motivy knižní předlohy od Miloše Urbana a režijního zpracování se ujal Jiří Strach. Na pozadí architektury Jana Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění. A kde jinde sledovat film o Santinim než v místě, kde Santini přímo působil? O to působivější zážitek z nočního promítání bude.
Santini, fest! – moderní a svěží kreativní festival inspirovaný dílem Santiniho
Místo: farní zahrada v Sedlci
24. června 10:00 – 16:00
Původně to měl být sítotiskový workshop, ale protože nás baví vymýšlet bláznivé věci, napadlo nás udělat mini festival na oslavu Santiniho, Sedlce a kreativity a vznikl tak Santini, fest! Kromě již zmíněného workshopu (Aneb hoď si Santiniho na starý triko), se můžou návštěvníci těšit i na dřevěné kostičky z dílny malešovského Dřevokazu, na lokální hudebníky a gastronomii v podání sedleckého mistra řeznického a kutnohorské výběrové kavárny Turistka. V 17:00 navíc na netradiční vernisáži představíme první sedlecký mural na vratech v Zámecké ulici.
Vernisáž výstavy Martiny Minařík Pavelkové
Místo: sedlecká katedrála
30. června od 18:00
Martina Minařík Pavelková je vizuální umělkyně, malířka a performerka. Od roku 2017 se zaměřuje převážně na malbu. V průběhu pěti let se v autorčině tvorbě začínají objevovat dospívající figury, které hledají svoji vlastní identitu. Často je nalezneme v prostředí, které je skryté, pro ně bezpečné. Je to prostor, kde mohou vyjádřit sami sebe. Přesto jejich prázdný pohled a tvář bez výrazu či emoce naznačuje, že to může být pouze touha a sen, který si realizují za zavřenými dveřmi a venku nasazují masku, kterou po nich společnost vyžaduje. Nejnovější tvorba je silně ovlivněna autorčinými zkušenostmi a událostmi, které se odehrály začátkem března 2022 a ovlivnily celý svět.
Pro sedleckou katedrálu vznikne nová série děl, která budou reagovat přímo na její genius loci a přeneseně i na dílo Jana Blažeje Santiniho.
http://gottfrei.com/galerie/
Září
Vernisáž výstavy Niny Kirk
Místo: sedlecká katedrála
15. září v 18:00
Nina Kirk je multimediální umělkyně pracující od malby a perokresby po vytváření prostorových instalací, soch, performance a videa. Ve své tvorbě často používá principy podvědomého symbolismu, ať už jde o klasické archetypy, nebo stereotypní „symboly“ současné východní a západní společnosti. Nina Kirk spolupracovala na mnoha mezinárodních projektech, například na udržitelné módní kolekci AW18 Petry Ptáčkové prezentované v rámci Fashion Week po celé Evropě. V roce 2017 byla součástí výstavy The Grimey's room ve spolupráci s Kalifornským uměleckým kolektivem BloodyGums v Losangeleské Leimin space gallery. Pracovala také na vizuálu pro Lunchmeat festival (2019) a editorialu pro Dolce Vita propojující české výtvarné umělce a šperkaře.
Pro sedleckou katedrálu vznikne site-specifik instalace, která bude reagovat přímo na prostor a bude rozšířen o dvě živé performance.
https://www.ninakirkartist.com/
Přednáška Michala Košuta Paralely parametrů hmoty a tvaru v architektuře a v hudbě (s ohledem na tvorbu Santiniho)
Místo: sedlecká katedrála
16. září od 17:00
Posvátná geometrie a dokonalá architektura Jana Blažeje Santiniho Aichla se stala inspirací pro zkomponování hudební symfonie. Nevěříte? Přijďte na další přednášku, tentokrát profesora a autora více jak sedmdesáti kompozic z oblasti hudby komorní symfonické, hudebně-dramatické, elektroakustické a filmové, Michala Košuta. A právě pan profesor je zaníceným santiniologem a složil na počest života a díla Jana Blažeje symfonii Jan Santini Aichel (1978–79), která se skládá z pěti částí: 1. Prostor - 2. Hra světel a stínů - 3. Hmota a tvar - 4. Rozhovor s Václavem Vejmluvou (attaca) - 5. Salve bonus. Některé z nich zazní přímo na této přednášce.
Podzimní rovnodennost
Místo: sedlecká katedrála
23. září v 17:30
Nejen v březnu, ale i v září, naše krásná katedrála v den rovnodennosti září. A letos bude zářit ještě o trochu více, protože kromě pozorování podzimních paprsků budete přímo v katedrále moci zažít živé malování Niny Kirk. Nechá se autorka inspirovat slunečním paprskem nebo Santiniho geometrií. Nevíme, dozvíme se až 23. září v 17:30 přímo v sedlecké katedrále.
Den architektury: Santini v Sedlci (katedrála - konvent - kostnice), komentovaná procházka s Alešem Pospíšilem
Místo: Sedlec
30. září ve 13:00
Komentovaná procházka s historikem umění a kutnohorským památkářem Alešem Pospíšilem podrobně představí dílo archiktekta Santiniho, které stálo u zrodu formování barokní gotiky. Vedle stavební historie objektů s důrazem na objasnění jejich architektonických hodnot se dozvíte také řadu dosud nepublikovaných poznatků a zajímavostí, které provázely památkovou obnovu areálu za uplynulých dvacet let.
Jan Blažej Santini objektivem Vladimíra Uhra
Místo: GASK
Vernisáž: 30. 9. 2023
Termín výstavy: 1. 10. 2023 – 28. 1. 2024
Kurátorka: Mgr. Vanda Skálová
Bez fotografií Vladimíra Uhra (1925–2016) by se neobešla snad žádná publikace o barokní architektuře v Čechách. Jako citlivého fotografa i vnímavého a jedinečného tlumočníka oživlých linií a tvarů si ho vybral i přední historik barokní architektury Mojmír Horyna, když připravoval svou obsáhlou monografii o díle barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Komorní přehlídka představí výběr z tohoto souboru zaměřený na architektonický detail – snímky plné překvapivých kontrastů, hry světla a stínů i dynamických křivek.
Říjen
Dětský workshop Neboj se geometrie s lektorkou Janou Štolbovou
Místo: Knihovna Kutná Hora
4., 11. a 18. října
Není nic lepšího, než absolvovat workshop o geometrii s Janou! Tato kutnohorská grafička, výtvarnice a lektorka je zábavná, inspirující a hlavně! geometrie se bojí, což jsou dokonalé předpoklady pro to, aby byl dětský workshop úspěšný. Cílem hravých dílniček je dokázat nejenom dětem, že geometrie nemusí být strašák, a že když pochopí základní geometrické principy, mohou doslova kouzlit. A když se to nepovede, tak není třeba věšet hlavu, Jana totiž všem dětem rozhodně vykouzlí úsměv na tváři a zábavné odpoledne.
Prohlídka katedrály a bývalého kláštera s Karlem Vopařilem Nebýt Sedlce, není Santini?
Místo: sedlecká katedrála
13. října v 17:00
Stal by se Santini slavným a vyhledávaným architektem, kdyby byl býval nedostal šanci v Sedlci? To je otázka, na kterou už se odpověď nedovíme, ale alespoň společně s kutnohorským patriotem a milovníkem historie Karlem Vopařilem, projdeme katedrálu a bývalý klášter v Sedlci. Vydáme se tedy po stopách jedné z prvních Santiniho realizací. Kromě známých historických faktů, přidá tento oblíbený kutnohorský průvodce i mnoho perliček, které jsou spojené ať už se životem Santiniho, nebo přímo s klášterem v Sedlci.
Listopad
Mše za Santiniho
Místo: sedlecká kostnice
3. listopadu v 18:00
Na tradiční mši v dolní kapli kostela Všech svatých za všechny zemřelé letos obzvláště vzpomeneme na Jana Blažeje Santiniho Aichla, který se do historie nejen sedlecké katedrály, ale i kostnice, zapsal nesmazatelným písmem. Sluší se na tohoto fenomenálního architekta zavzpomínat i na slavnostní bohoslužbě, kterou bude celebrovat farář sedlecké farnosti P. Pavel Tobek.
Komorní barokní koncert (viola - Eva Mokrá, harfa – Katarína Ševčíková)
Místo: sedlecká kostnice
4. listopadu v 18:00
Jediný letošní koncert v kostele Všech svatých s kostnicí se uskuteční přímo v dolní kapli a i tento koncert bude ve znamení baroka, tedy z období, ve kterém Santini žil a jehož postupy ve své tvorbě uplatňoval. Na andělský nástroj harfu zahraje Katarína Ševčíková, na violu Eva Mokrá.
Fotografický workshop s Ondřejem Soukupem
Místa: GASK a sedlecká katedrála
4. listopadu od 10.00
Fotografický workshop Ondřeje Soukupa v rámci projektu Santini Immortalis se zaměřením na problematiku moderní fotografie architektury soudobé i historické a s inspirací nejen ve starých dílech fotografů Vladimíra Uhra a Josefa Sudka, ale i v moderním pojetí současných umělců.
Workshop bude rozdělen do 3 částí (teoretické, praktické, postprodukční). Díky tomuto rozdělení bude každý účastník schopen nejprve teoreticky porozumět fotografii architektury, jejím úskalím a omezením, ale také nárokům na techniku a technické vědomosti fotografa – od plánování fotografie, přes její realizaci, až po závěrečné vyvolání a prezentaci.
Ve druhé části bude účastníky čekat praktické využití nabytých vědomostí přímo v jezuitské koleji (GASK) a v Katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci – obojí se zaměřením na barokní prvky a jedinečnost obou památek. Cílem praktické části je pořízení několika fotografií, díky kterým se bude moci uskutečnit i třetí část workshopu, a to postprodukční.
Postprodukce (digitální vyvolávání, chcete-li) je nedílnou součástí fotografie už od jejích začátků a jinak tomu není ani v případě digitální fotografie. V této části se účastníci naučí ovládnutí základů i dalších pokročilých technik úpravy a manipulace obrazu k dosažení těch nejlepších možných výsledků. Na praktických ukázkách se také budou moci seznámit s příklady nesprávného užití postprodukčních technik.
Fotografie z workshopu budou vystaveny na společné výstavě.
Prohlídka kostnice Santiniho stopy v sedlecké kostnici s archeologem Filipem Velímským
Místo: sedlecká kostnice
5. listopadu v 18:00
Máte v kostnici Santiniho? A můžeme ho vidět? Musíte! Protože to byl pravděpodobně Santini, který je autorem první koncepce kosterní výzdoby dolní kaple, a to v duchu barokní zbožnosti a tehdy módního baroka. Společně s naším průvodcem, zábavným společníkem archeologem Filipem Velímským, projdete historii kostnice se zvláštním důrazem na to, co pochází z dílny Jana Blažeje a proč se tak domníváme. Ne vždy to je totiž v naší kostnici jisté, je totiž zahalena rouškou tajemství, a tak to má v kostnici i u Santiniho být.
Prosinec
Závěrečný koncert Pardubické filharmonie na počest života a díla Jana Blažeje Santiniho
Místo: bývalý sedlecký klášter
7. prosince od 18:00
Celoroční připomínka života a díla Jana Blažeje Santiniho Aichla skončí v den architektovy smrti. Závěrečný koncert Pardubické filharmonie bude alespoň symbolickým poděkováním tomuto géniovi. Koncert proběhne v prostorách, ve kterých architekt sám před více než 300 lety působil a kterým opětovně vdechl život.
Výstava vybraných fotografií z workshopu Ondřeje Soukupa (probíhá na dvou místech: GASK a sedlecká katedrála)
Místo: GASK
Vernisáž: 9. prosince ve 14:00
Trvání výstavy: 10. prosince - 28. ledna 2024
Místo: sedlecká katedrála
Vernisáž: 9. prosince v 17:00
Trvání výstavy: 10. prosince - 28. ledna 2024
V již proběhnuvším workshopu studenti pod vedením zkušeného kutnohorského fotografa Ondřeje Soukupa vytvořili soubor fotografií z interiéru jezuitské koleje i katedrály Nanebevzetí Panny Marie. O měsíc později nastane čas se fotografiemi pochlubit, a to přímo v místech, kde obrázky vznikaly a kde sám velký Santini působil.
Dále připravujeme:
Přednáška Petra Macka nejen o Santinim
Místo: Dačického dům
* Termín bude upřesněn
Série přednášek doplní historik architektury, realizátor velkého množství stavebně-historických průzkumů, autor řady odborných publikací, vysokoškolský pedagog a znalec Santiniho díla Petr Macek. Nebude však řeč jen o Santinim, ale i o kutnohorském staviteli Janu Jakubovi Voglerovi, který stavby podle projektů Jana Blažeje realizoval. Vedl stavbu cisterciáckého kláštera v Sedlci a později se stal doslova dvorním stavitelem Santiniho. V Kutné Hoře stavěl podle Kiliána Ignáce Dientzenhofera Klášter voršilek a podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky zase kostel sv. Jana Nepomuckého. Na přednášku bude v letních měsících navazovat i prohlídka Kutné Hory, kdy se zájemci společně s Petrem Mackem vydají po stavbách Jana Voglera.
Přednáška Ladislava Moučky o posvátné Santiniho geometrii
Místo: Dačického dům
* Termín bude upřesněn
Na přednášku se možná podaří nalákat i Ladislava Moučku, který je autorem a vydavatelem knihy o posvátné geometrii Jana Blažeje. Unikátní kniha obsahuje 564 kótovanách výkresů a 40 fotografií, čtenářům v ní autor předkládá nový pohled na vývoj sakrální architektury v naší zemi. Jde o objev jednotné kompoziční sítě, používané při půdorysném zakládání staveb. Nezměněný proporční modul totiž nalézáme od nejstarších raně středověkých staveb, přes geometrický gotický klíč uplatněný při návrhu Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, až po barokní gotiku Jana Blažeje Santiniho. Ladislav Moučka v jedné prezentaci knihy dodává: "Co je na tvorbě Jana Blažeje Santiniho geniální, není ale ve skutečnosti vlastně vůbec vidět. Soubor vybraných staveb tvoří díky užití téže kompoziční sítě a jednotkové míry jedinečný a nedělitelný celek, proporčně a rozměrově sladěný se Svatovítským chrámem. Z rozměrů jedné stavby lze geometrickou cestou odvodit míry a proporce stavby následující. A právě o tom kniha pojednává."
Santiniovské dialogy
Místo: GASK
* Termíny budou upřesněny
V podzimních měsících letošního roku si v GASK v rámci programu Tvář baroka připomeneme tří set leté výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho, jednoho z největších zjevů barokní architektury v českých zemích. Učiníme tak prostřednictvím rozprav a dialogů, které povedeme s několika předními odborníky na dané téma a jejichž náplní nebude jen samotný Santini a jeho dílo, ale též kulturně-historické souvislosti, důležité pro porozumění ovzduší 17. a 18. století v Evropě.
Celý program stále ještě ladíme a bude zde v průběhu roku aktualizován. Víte, jak to je, lidé míní a život mění, proto nám prosím odpusťte případné změny v programu.
